Arama
Filters

Zirai Don Nedir? Nasıl oluşur?

Tüm tarımsal faaliyetlerin en büyük düşmanı olan zirai don olayı, hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düşmesi veya sıfır dereceye yaklaşması ile gerçekleşen bir don olayıdır. Don olayları tarımsal alanlarda bazı hava şartlarının meydana getirdiği ve tarım ürünlerine oldukça fazla zarar veren bir olaydır. Bu bağlamda tarım alanlarını don olaylarından korumanız gerekir. Don olaylarından korunabilmeniz için çeşitli yöntemler bulunsa da bu yöntemlerden en çok verim alacağınızın zirai don kırıcı olduğunu belirtmek gerekir.

 

Zirai Don Pervanesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Tarım alanlarında kullanılan zirai don pervanesi ile don olaylarının önüne geçilerek maddi kayıpların meydana gelmesi engellenmektedir. Zirai don önleyiciler kendi içlerinde belirli çeşitlere ayrılmaktadır. Hangisini kullanmanız gerektiği tarım alanınızın gerekliliklerine göre değişkenlik gösterir. Zirai don olayları ek bir yöntemle önlem alınabileceği gibi, gereken durumlarda birkaç yöntem birlikte uygulanarak zirai don olayının zarar yapması önlenebilir. Önemli olan konu, doğru ve en etken olan yöntemin seçilmesi ve doğru şekilde uygulanmasıdır.

Soğuk hava, eğim yönünde aşağı doğru akarken engeller tarafından tutulur ve yönü değiştirilerek bitkilerden uzaklaştırılır. Köşeli ve eğimli doğal bir engel soğuk havanın yönünü değiştirir ve bu şekilde hassas bitkiler korunur. Sık ağaçlar ve çalılar tarafından tutulan soğuk hava akımını uzaklaştırmak için uygun doğal ortam yoksa, ağaç ve çalılar arasında eğime uygun küçük boşluklar bırakılarak soğuk havanın uzaklaştırılması gerekmektedir. 

Zirai Don Kırıcı Fiyatları

Don pervanesi fiyatları, kullanılacak tarım alanına göre, don önleyicinin çeşitliliklerine ve kullanım işlevinin derecesine göre değişiklik göstermektedir. Zirai don önleyici fiyatları ile ilgili araştırmalar yaparken öncelikle alanınızın uygunluk derecesini ve tercih etmeniz gereken zirai don önleyici pervanesini belirlemelisiniz. Piyasa fiyatları üzerinden hareketle, firmadan firmaya ve üretim kalitesine göre de fiyatlarda değişkenlikler söz konusu olabilmektedir. Kaliteli bir zirai don önleyici edinmek istiyorsanız müşteri olarak firma kalitesine dikkat etmelisiniz. Referansları kaliteli olan bir firmanın makineleri de aynı kaliteye sahip olacaktır. Zirai don önleyici makine hakkında daha detaylı bilgi veya fiyat bilgisi almak için internet üzerinden kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın
Blog Arşivi