Arama
Filters

Zirai Don Oluşumu

 

 

ZİRAİ DON NEDİR?

 

Don, büyük bir abiyotik stres ve dünya çapında tarımsal üretimi sınırlayan faktörlerden biridir. Gener rüzgar makineleri, kule, kabine entegre motor, yakıt deposu, kontrol paneli ve kule üzerindeki bir pervaneden oluşur. Rüzgar makineleri, sıcak havayı bahçenin içine çekmek ya da tarım alanında sıcaklığı arttırmak ve mahsülleri korumak için doğayla uyumlu bir şekilde çalışır.

 

Bitkileri etkileyebilecek iki tür don vardır, adveksiyon ve radyant. Hava değişiminden önce, mevcut olan daha sıcak havanın yerini almak için, soğuk hava bir bölgeye estiğinde adveksiyon donları meydana gelir. Bu donların diğer etkenleri bulutlu koşullar, orta ila kuvvetli rüzgarlar, sıcaklık dönüşümü ve düşük nemdir.

Radyant don olayları, bitkiler ve toprak gün boyunca güneş ışığını absorbe ettikten sonra, bu sıcaklık gece boyunca soğuk havanın etkisiyle yayıldığı ve ısındığı zaman meydana gelir. Yoğun soğutulmuş hava, en ciddi donma hasarının meydana geldiği bölgenin en alçak alanlarına yerleşir. Gece boyunca yukarıya yükselen daha sıcak hava, genellikle inversiyon tabakası olarak bilinen ekinlerin üzerindeki bir tabakaya hapsolur.

Gener rüzgar makineleri; inversiyon tabakasında hapsolmuş sıcak havayı çekmek suretiyle bahçe yüzeyindeki soğuk hava ile karıştırıp sıcaklığı arttırarak mahsulleri korur.

 

Böylece, hava kütlesi belirli bir mesafeye iletilir. Dikey eksende de dönebilen GENER Rüzgar Makineleri 360 derecelik bir alanı taramak ve rüzgar hareketini sağlamak için havayı dolaştırır. Gener rüzgar makineleri, kule, kabine entegre motor, yakıt deposu, kontrol paneli ve kule üzerindeki bir pervaneden oluşur. Rüzgar makineleri don ile mücadelede en etkili çözümdür.

 

Daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımıza danışabilirsiniz.